فرش اتاق غذاخوری-نکات انتخاب آن

انتخاب فرش اتاق غذاخوری که شیک و در عین حال کاربردی باشد، نیاز به رعایت چند نکته مهم دارد. فرش‌های زیادی در طرح‌ها و رنگ‌ها و ابعاد مختلف در بازار موجود هستند که شاید دوست داشته باشید از آن‌ها برای زیر میز ناهارخوری استفاده کنید؛ اما همه آن‌ها واقعا مناسب نیستند.

به عبارت دیگر فرش اتاق غذاخوری باید چند فاکتور را همزمان داشته باشد که دکوراسیونی زیباتر در فضای غذاخوری ایجاد کند و گرما، بافت و کاربرد مناسب داشته باشد. اگر شما هم قصد دارید تغییری جذاب در دکوراسیون این فضا انجام دهید، قبل از خرید فرش مناسب دکوراسیون اتاق غذاخوری این مقاله را بخوانید تا با نکات مهم این خرید آشنا شوید و انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

  • اندازه فرش اتاق غذاخوری

اولین و مهم‌ترین نکته در خرید فرش غذاخوری این است که ابعاد آن نباید کوچک‌تر از ابعاد میز ناهارخوری باشد. اجازه بدهید میهمانان در موقع خوردن شام، پای خود را روی کفپوشی  گرم و راحت بگذارند!

فرش باید در ابعادی تهیه شود که بعد از بیرون کشیدن صندلی‌ها، تمام پایه‌های آنآن روی فرش قرار بگیرد. این کار نمای زیباتری از فرش و میز ناهارخوری به نمایش می‌گذارد. علاوه بر آن فرش نباید آن‌قدر بزرگ باشد که تمام فضای اتاق را اشغال کند بهتر است اجازه بدهید که کفپوش سرامیکی و یا پارکت کناره‌های اتاق خودنمایی کنند.

در عین حال حتما در نظر داشته باشید که ابعاد فرش فقط باید به این اندازه بزرگ باشند که تمام میز ناهارخوری و صندلی‌ها را پوشش دهند و نباید فرش در زیر پایه مبلمان، بوفه و کمد مخفی شود. این کار می‌تواند اتاق غذاخوری را کوچک‌تر و شلوغ‌تر نشان دهد و اصلا جلوه زیبایی ندارد.

اندازه فرش اتاق غذاخوری

  • جنس فرش اتاق غذاخوری

فاکتور مهم دوک این است که فرشی انتخاب کنید که پرزهای کوتاهی داشته باشد و تمامی سطح فرش به یک شکل باشند و به عبارت دیگر از خرید فرش‌های برجسته اجتناب کنید. اگرچه فرش‌های برجسته بسیار زیبا هستند و جلوه زیبایی در نمای دکوراسیون ایجاد می‌کنند؛ اما برای فضای غذاخوری اصلا مناسب نیستند.

فرش‌های دارای برجستگی به میهمانان اجازه نمی‌دهند که به راحتی صندلی را به عقب بکشند و روی آن بنشینند. به همین دلیل ممکن است فرش جمع شود و میهمانان هم احساس راحتی نداشته باشند.

همچنین در نظر داشته باشید که شما می‌خواهید فرش غذاخوری بخرید و ریخت و پاش در این فضا دور از ذهن نیست. به‌خصوص زمانی که میهمانان شما چند کودک بازیگوش هم داشته باشند. به همین دلیل بهتر است فرشی صاف و با پرزهای کوتاه تهیه کنید که تمیز کردن آن راحت باشد.

فرش‌های شگی، پرز بلند، فرش مراکشی و یا سایر فرش‌های ضخیم و کرکی برای این فضا گزینه خوبی نیستند و بعد از رفتن میهمانان حتما از تمیز نشدن فرش‌ها به‌شدت عصبانی خواهید شد!

  • رنگ  فرش اتاق غذاخوری

فضایی که میز ناهارخوری در آن قرار می‌گیرد، جلوه بصری قوی و زیادی در خانه ایجاد می‌کند و به‌خوبی می‌تواند توجه همه را به سمت خود جلب کند. به همین دلیل بهتر است در انتخاب رنگ این فرش نیز دقت کنید و چند فاکتور مهم را رعایت کنید.

قبل از هر چیز رنگ این فرش باید با سایر المان‌ها و وسایلی که در دکوراسیون استفاده شده، هماهنگی و هارمونی داشته باشد. بنابراین قبل از خرید، نگاهی به رنگ غالب دکوراسیون در خانه بیاندازید و بعد فرشی در همان تناژ برای غذاخوری انتخاب کنید.

فراموش نکنید که فرش مناسب دکوراسیون اتاق غذاخوری شبیه به یک قطعه کوچک و بسیار مهم در پازل بزرگ این فضا محسوب می‌شود. بنابراین فرشی انتخاب کنید که به‌خوبی در این پازل قرار بگیرد و آن را کامل کند. رنگ مناسب فرش که با کاغذدیواری‌ها، سایر فرش‌ها، رنگ مبلمان و پرده هارمونی داشته باشد، بهترین انتخاب است.

نکته مهم دیگر این است که حتما فرش اتاق غذاخوری باید در تناژ تیره‌تر از رنگ دکوراسیون غالب فضا باشد. فراموش نکنید که قرار است این فرش در زیر میز ناهارخوری پهن شود و بازهم تاکید می‌کنم که ریخت و پاش غذا و نوشیدنی در این فضا اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین با خرید فرشی تیره‌تر می‌توانید تا حدود زیادی لکه‌های غذا و نوشیدنی‌های ریخته شده را مخفی نگه دارید و سال بعد آن‌ها را برای شستشو به قالی‌شویی ببرید.

رنگ  فرش اتاق غذاخوری

  • فرشی انتخاب کنید که راحت تمیز شود

اگرچه ممکن است بخواهید هر سال فرش را برای شستشو به قالی‌شویی ببرید؛ اما بهتر است فرش لکه‌های کمتری داشته باشد تا از این فضا بیشتر لذت ببرید. برای این کار حتما به سراغ فرسشی بروید که راحت‌تر تمیز شود و از بین بردن لکه‌های غذا و نوشیدنی سخت نباشد.

اصولا فرش‌هایی که از متریال طبیعی مانند پنبه و پشم تهیه می‌شوند به شکل راحت‌تر و سریع‌تری تمیز می‌شوند و لکه‌ها روی آن‌ها باقی نمی‌ماند. در عین حال فرش‌های تهیه شده با متریال و الیاف ممنوعی مانند پلی‌استر لکه‌ها را تثبیت می‌کنند و تمیز کردن آن‌ها سخت‌تر است.

با توجه به این توضیح می‌توان گقت که فرش با الیاف آکریلیک گزینه خوبی برای این فضا است تا بعد از مشاهده لکه بتوانید آن را به سرعت تمیز کنید و شستشوی آن نیز راحت‌تر باشد.

پیشنهاد مطالعه: مقاله ی نگهداری از فرش های ماشینی 

  • میز ناهارخوری شما چه شکلی است؟!

بیایید این تصویر را در ذهن خود مجسم کنیم. فرش کنید یک اتاق پذیرایی بزرگ دارید که مبلمان به شکل دایره در آن چیده شدند و همچنین فرشی به شکل دایره در وسط مبلمان پهن شده است. در گوشه دیگری از فضای پذیرایی یک میز ناهارخوری به شکل دایره قرار دارد. به نظر شما فرش اتاق غذاخوری در این فضا باید به چه شکلی باشد؟

مسلما نمی‌توانید از فرشی با ابعاد و شکل مستطیل استفاده کنید؛ زیرا هیچ نوع هماهنگی و هارمونی با سایر فضا ندارد؛ اما فرش مربع شکل گزینه خوبی است. انتخاب سبک دایره شکل در تمام فضا باعث ایجاد طرح‌های فانتزی می‌شود. بنابراین اگر شما هم طرح‌های فانتزی را دوست دارید،  بهترین انتخاب  برای فرش غذاخوری فرشی به شکل دایره و  بزرگ‌تر از میز ناهارخوری است.

البته شما در انتخاب المان‌های دکوراسیون خانه تصمیم‌گیرنده نهایی هستید، اما در نظر داشته باشید که هارمونی اصل مهمی در طراحی دکوراسیون است که نباید آن را نادیده بگیرید.

با توجه به این مثال می‌توانید برای فضاهای مختلف، فرش مناسب را انتخاب کنید. بنابراین اگر میز ناهارخوری مستطیل شکلی دارید، حتما فرشی مستطیل شکل به کار ببرید تا هماهنگی بیشتری در فضا ایجاد شود.

  • استفاده از طرح و رنگ مناسب

اگر در انتخاب رنگ و طرح فرش اتاق غذاخوری مردد هستید، خرید فرش کلاسیک با طرح‌هایی بسیار زیاد و رنگارنگ، گزینه مناسبی برای این فضا است. این فرش‌ها قدرتی پنهانی در مخفی کردن لکه‌ها دارند و می‌توانید شستشوی فرش را تا پایان سال به تاخیر بیاندازید.

البته خرید فرش مدرن و ساده با طرح‌های راه راه  نیز روش مناسبی برای بزرگ‌تر و بلندتر نشان دادن اتاق غذاخوری است. همچنین می‌توانید به سراغ فرشی با طرح‌های کلاسیک و اصیل ایرانی بروید تا حال و هوای سنتی در این فضا پراکنده شود.

در صورتی که اتاق غذاخوری دارای سبکی مدرن باشد، خرید فرشی با طرح‌های فانتزی، راه راه و یا هندسی بهترین انتخاب است تا هارمونی بیشتری در این فضا ایجاد کند. به هر حال شما در انتخاب طرح فرش می‌توانید به سلیقه و علاقه‌های خود و  همچنین نوع  و سبک دکوراسیون حاکم در فضا توجه کنید. اما به یاد داشته باشید که در هر صورت به سراغ فرشی با رنگ‌های تیره بروید تا لکه و آلودگی‌ها را به‌خوبی مخفی کند.

  • از لغزش فرش اتاق غذاخوری جلوگیری کنید

همه فرش‌ها با هر نوع متریال به هر حال مقداری لغزندگی دارند و این موضع می‌تواند باعث به هم خوردن نظم  و زیبایی فضای غذاخوری شود. به همین دلیل برای جلوگیری از لغزش آن حتما از ترمز فرش استفاده کنید. کاربرد ترمز فرش کمک می‌کند که از چروک شدن  و بی‌نظمی در این فضا جلوگیری شود و در عین حال فضایی امن برای کودکان و افراد مسن فراهم شود. همچنین می‌تواند به شیک و مجلل‌تر شدن اتاق غذاخوری کمک کند.

از لغزش فرش اتاق غذاخوری جلوگیری کنید

  • تعادل این فضا، بسیار مهم

نکته آخر در انتخاب فرش مناسب دکوراسیون اتاق غذاخوری این است که باید این فرش از نظر رنگ، طرح، ابعاد و سبک، کاملا با سایر المان‌های موجود در فضا هارمونی داشته باشد. به هیچ وجه مبلمان، بوفه و کمد نباید روی فرش قرار بگیرند، زیرا فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهد.

کلام آخر

در این صفحه از زیلوکس نکات و فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید فرش اتاق غذاخوری بررسی شد. شاید تصور کنید که هر فرشی در این فضا می‌تواند گزینه ایده آلی باشد؛ در حالی که این‌طور نیست.

فرش اتاق غذاخوری مناسب، به شکل بسیار مطلوبی می‌تواند زیبایی را در فضای دکوراسیون حاکم کند؛ البته این در صورتی است که انتخابی درست و اصولی داشته باشید. برای این کار حتما قبل از هر چیز به تناژ رنگ‌های غالب و سبک دکور در فضا توجه کنید و بعد فرشی مناسب در همان تناژ رنگی بخرید.

منبع

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *