روش پاک کردن چسب از روی فرش

لطفا نگران نباشید و با آرامش همه چیز را تحت کنترل بگیرید! انواع چسب‌هایی که در خانه استفاده می‌کنید، واقعا کاربردی هستند. ما می‌توانیم دسته شکسته شده فنجان قدیمی و زیبایی که با آن خاطره داریم، با چسب به جای اولش بچسبانیم. اسباب بازی پلاستیکی کودک بازیگوشمان را دوباره مثل روز اول درست کنیم و یا اینکه گلدان ترک خورده را با چسب ترمیم کنیم و از نشت آب از آن جلوگیری کنیم. بنابراین می‌بینید که انواع چسب کالایی ضروری در هر خانه محسوب می‌شوند. ولی بعضی اوقات همه چیز آن‌طور که ما دوست داریم و تصور می‌کنیم، پیش نمی‌رود. ممکن است همین کالای کاربردی روی فرش زیبای پذیرایی بریزد و تبدیل به کابوسی وحشتناک شود. اما نگران نباشید. با چند ترفند ساده و راحت در کنار خونسردی و سرعت عمل می‌توانید همه چیز را به حالت اولش بازگردانید و انواع چسب را از روی فرش بردارید. در ادامه قصد د ارم روش پاک کردن چسب از روی فرش را بیان کنم. اگر شما هم امروز  این دغدغه را دارید، تا پایان این صفحه همراه من بمانید.

روش پاک کردن چسب قطره ای از روی فرش با اتو

بیایید برای شروع روش پاک کردن چسب قطره ای را یاد بگیریم. روش بسیار موثر برای پاک کردن لکه چسب قطره ای از روی فرش، با استفاده از حرارت اتو است. برای این کار باید یک دستمال نخی را روی قسمت چسب شده قرار دهید و بعد اتو با حرارت متوسط را روی آن قرا دهید. دمای اتو باعث ذوب شدن چسب شده و تمام آن به سطح دستمال می‌چسبد. البته دقت داشته باشید که حتما از یک دستمال نخی استفاده کنید؛ زیرا الیاف پلاستیکی در پارچه‌های ریون، ابریشمی و مواردی از این دست باعث جمع شدن پارچه  و چسبیدن آن به فرش می‌شود. در این صورت علاوه بر چسب قطره ای، با معضل پارچه چسبیده به فرش هم روبرو خواهید شد.

روش پاک کردن چسب قطره ای از روی فرش با اتو

پاک کردن لکه فرش با استفاده از فریز کردن آن

خوب برای از بین بردن این لکه چسب فقط نیاز به چند قالب یخ کوچک دارید. یخ‌ها را در یک کیسه پارچه‌ای بریزید و آن را روی فرش بکشید. این مواد سرعت حالت انجماد به خود می‌گیرید و به‌راحتی از روی فرش بلند می‌شود. در این مرحله بهتر است با صبر پیش بروید و از ابزارهای تیز مانند چاقو برای برداشتن چسب استفاده نکنید. همین‌که یخ را برای چند دقیق روی لکه چسب قرار دهید، کافی است تا از شر لکه چسب روی فرش خلاص شوید.

روش پاک کردن چسب دوقلو و چسب یک دو سه از روی فرش با استفاده از استون

ممکن است با دیدن لکه چسب دوقلو روی فرش نگران  و ناامید شوید که راه‌حلی برای درمان و از بین آن وجود ندارد؛ در حالی که این‌طور نیست. چاره کار بسیار آسان است. فقط کافی است کمی استون روب لکه بریزید و با آرامش و احتیاط چسب را از روی فرش بردارید.

در عین حال بهتر این به نکات مهم برای انجام این کار دقت داشته باشید. برای این کار ابتدا باید یک پارچه نخی را به لاک پاک کن یا استون آغشته کنید و آن را روی قسمتی از فرش که دیده نمی‌شود امتحان کنید. به‌طور مثال فضای زیر مبلمان گزینه خوابی برای امتحان کردن عملکرد چسب روی فرش است. با این کار متوجه می‌شوید که آیا استون باعث سفید شدن یا از بین رفتن رنگ الیاف فرش می‌شود یا خیر.

بعد از اینکه مطمئن شدید لاک پاک کن یا استون آسیبی به بافت و  الیاف فرش وارد نمی‌کند، با کمک پارچه‌ای نخی آن را روی قسمت چسب شده بکشید. حالا که قطره ای از روی فرش بلند شده، باید محل را با کمک آب گرم و مایع ظرف‌شویی پاک کنید تا لکه به‌طور کامل از بین برود. برای از بین بردن لکه باقی‌مانده قسمت لکه شده فرش را با آب گرم، مایع ظرف‌شویی و کمی سرکه سفید پاک کنید و درنهایت با یک دستمال مرطوب به‌طور کامل آن را تمیز کنید. اگر سطح کنی از فرش چسبی شده، اجازه بدهید که فرش در همان فضای اتاق خشک شود. اما در صورتی که قسمتی زیادی از فرش مرطوب شده، بهتر است آن را در هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود.

روش پاک کردن چسب قطره ای از روی فرش با اتو

پاک کردن لکه فرش با استفاده از سرکه سفید

روش آسان دیگر برای از بین بردن لکه از روی انواع فرش ابریشم، استفاده از سرکه سفید است. برای این کار ابتدا باید ریخته شده را با کمک قسمت نرم چاقو از روی فرش بردارید. بعد از آن کمی سرکه سفید روی لکه باقیمانده بریزید و اجازه بدهید که کاملا با لکه چسب حل شود. بهتر است حدود ۱۵ دقیقه به سرکه اجازه بدهید تا روی فرش بماند و بعد از آن با کمک یک دستمال فضای لکه شده را پاک کنید. مزیت سرکه برای از بین لکه این است که به‌آرامی آن را در خود حل می‌کند و بدون اینکه نیاز به کار خاصی باشد، لکه از روی فرش بلند می‌شود.

پاک کردن لکه چسب قدیمی از روی فرش

ممکن است به یکباره روی فرش لکه چسبی ببینید که مربوط به گذشته است و تازه امروز متوجه آن شدید. در این شرایط هم دنبال مقصرین حادثه نگردید و با خونسردی کامل از ترفندی که در ادامه ذکر می‌شود، استفاده کنید.

لکه قدیمی چسب ابتدا نیاز به این دارد که کمی بوی تازگی بگیرید. بنابراین با یک دستمال مرطوب کمی آن را خیس کنید تا منعطف شود. بعد از آن از یک حوله به همراه آب گرم برای برطرف کردن لکه چسب کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که آب باید به قدری گرم باشد که باعث نرم شدن چسب شود و کشیدن حوله روی فرش تاثیرگذار باشد.

حالا که چسب از حالت سخت خود خارج شده، زمان آن است که از یک چاقو استفاده کنید و سطح فرش را از لکه فرش پاک کنید. برای این کار هم قبل از هر چیز نیاز هر خونسردی و آرامش دارید. پس لطفا با فرش نجنگید و خیلی آرام از چاقو استفاده کنید تا لکه چسب تراشیده شود.

خواهید دید که ذرات چسب کم‌کم از روی فرش بلند شده و لکه پاک می‌شود. فراموش نکنید که همان ابتدا از چاقو استفاده نکنید  و حتما به ترتیب تمام مراحل ذکر شده را پیش ببرید. در عین حال اگر بیش از حد چاقو را روی فرش بکشید، احتمال آسیب به الیاف آن زیاد است و باید فرش را به قالی‌شویی بسپارید.

پاک کردن لکه چسب قدیمی از روی فرش

نکات مهم در پاک کردن انواع لکه چسب روی فرش

اولین و مهم‌ترین موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید، سرعت عمل است. بنابراین زمانی که هر نوع چسب روی فرش کلاسیک ۱۰۰۰ شانه ریخته شد، سعی کنید در کمترین زمان ممکن آن را از بین ببرید. چسب هرچه بیشتر روی فرش بماند، برداشتن آن سخت‌تر خواهد بود و به شکل دلخواه جدا نمی‌شود.

در کنار سرعت عمل حتما از آب گرم برای روند کندن کمک بگیرید. آب گرم ساده‌ترین و در دسترس ترین ماده‌ای است که سختی چسب را کاهش می‌دهد و به شکل آسان‌تری می‌توانید آن را از روی فرش بردارید. همچنین از یک چاقو استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که از قسمت نرم چاقو برای برداشتن چسب کمک بگیرید. اما در صورتی که تبحر لازم برای این کار را دارید می‌توانید با قسمت تیز چاقو، لکه چسب را برطرف کنید.

نکته مهم بعدی این است که برای این کار صبور باشید و با خونسردی پیش بروید. زمانی که از چاقو برای بداشتن چسب استفاده می‌کنید، تمام چسب به یکباره از روی فرش بلند نمی‌شود. ابتدا چسب‌ها تکه تکه می‌شوند و با کاهش ضخامت آن، از روی فرش بلند می‌شود. در عین حال می‌توانید به‌صورت لایه لایه چسب‌ها را بردارید تا با کاهش حجم، به الیاف فرش آسیبی وارد نشود و از بین برود.

درنهایت اینکه در صورتی که موفق به برداشتن چسب‌ها نشدید، برای این کار اصرار نکنید؛ زیرا ممکن است به الیاف فرش آسیب وارد شود. قالی‌شویی‌ها بهترین مکان هستند که فرش را به آن‌ها بسپارید تا لکه چسب‌های گوناگون را از روی فرش برطرف کنند.

کلام آخر

برطرف کردن انواع لکه چسب از روی فرش ممکن است در نگاه اول سخت و یا غیرممکن به نظر برسد؛ اما ناامید نباشید. خوشبختانه با روش‌های بسیار ساده و ابتدایی می‌توانید سخت‌ترین چسب‌ها را هم از روی فر و موکت بردارید. اما برای این کار نیاز به‌سرعت عمل در کنار خونسردی دارید. خواهید دید که هیچ چسبی آن‌قدرها هم که تصور می‌کنید، سخت و محکم نیست.

با خرید فرش ماشینی بصورت اقساط از فروشگاه زیلوکس، تجربه ای متفاوت از خرید فرش خواهید داشت.

منبع 

۱/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *