راهنمای خرید فرش کارکرده یا دست دوم

همیشه دلیلی برای خرید فرش نو وجود ندارد. گاهی اوقات فرش دست دوم و کارکرده به‌خوبی می‌تواند وظایف فرش نو را انجام دهد و در فضاهایی که در نظر داریم کارایی دارد. در این میان بین خرید فرش ماشینی و دستباف کارکرده تفاوت‌هایی وجود دارد و برخی از فاکتورها در خرید فرش دست دوم دستبافت دارای اهمیت بیشتری است به همین دلیل اگر به‌تازگی تصمیم به خرید گرفتید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله را مطالعه کنید تا تمام نکات مهم برای این خرید را بدانید. در این صورت به‌راحتی می‌توانید انواع فرش کارکرده یا دست دوم دستباف یا ماشینی را تشخیص دهد و بهترین آن را برای خرید انتخاب کنید.

نکات مهم در انتخاب طرح فرش کارکرده یا دست دوم

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که نوع انتخاب شما بسیار مهم است. به عبارت دیگر اگر فرش دستباف کارکرده را برای خرید انتخاب کردید، حتما باید به نکات مهم در طرح، رنگ و ابعاد آن دقت کنید. اما این موضوع در خرید فرش دست دوم یا کارکرده ماشینی چندان مهم نیست.

نکته مهم دیگر اینکه فرش‌های دستباف حتی زمانی که کهنه و دست دوم می‌شوند، بازهم زیبا و جذاب هستند؛ اما در موقع خرید آن‌ها حتما به طرح فرش دقت کنید. برای این کار مهم‌ترین نکته، توجه به تقارن نقوش است. فرش دستباف با تنوع گسترده در انواع طرح و نقش و متناسب با فرهنگ جغرافیایی نقاط مختلف کشور بافته می‌شود. در این میان به تقارن طرح‌های فرش دقت کنید.

گاهی اوقات زمانی که به تمام فرش دستباف نگاه می‌کنیم، نوعی موج در طرح‌ها دیده می‌شود. همچنین ممکن است فرش دستباف دچار کشیدگی در طرح‌ها یا به اصطلاح بالا زدگی شده باشد. البته این عدم تقارن و بالا زدگی در تمام طرح‌ها هم به‌طور یکسان دیده نمی‌شود و به همین دلیل بعد از دیدن نمای کلی فرش کارکرده یا دست دوم دستباف، نوعی موج و عدم تقارن در آن می‌بینید که زیبایی فرش را زیر سوال می‌برد.

در این شرایط پیشنهاد می‌کنم از خرید فرش صرف‌نظر کنید. فراموش نکنید که تناسب در طرح‌های فرش دستباف اهمیت بسیار زیادی دارد و نیمی از زیبایی فرش به تقارن  و نظم در بافت طرح‌ها مربوط می‌شود. اما در صورتی که قصد خرید فرش کارکرده و دست دوم ماشینی دارید، حتما طرح‌ها تقارن در بافت دارند؛ زیرا فرش با دستگاه‌های مجهز بافته شده و موج در نقوش ندارد.

نکته مشترک در طرح فرش کارکرده یا دست دوم ماشینی یا دستباف، دقت در انتخاب طرحی است که با دکوراسیون خانه همخوانی داشته باشد. شما در حال خرید فرشی کهنه هستید، اما دلیلی ندارد که به هر طرح و نقشی راضی باشید. به همین دلیل حتما دکور و چیدمان خانه اهمیت دارد. به‌طور مثال برای خانه‌ای با دکوراسیون مدرن، فرش با طرح‌های شکسته و هندسی زیبایی خاصی دارد. همچنین در صورتی که چیدمان کلاسیک دارید، فرش‌های با طرح ریز مانند شکارگاه گزینه خوبی است.

نکات مهم در انتخاب طرح فرش کارکرده یا دست دوم

نکات مهم در انتخاب رنگ فرش کارکرده یا دست دوم

علاوه بر طرح فرش، رنگ و روی آن هم اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل در هنگام خرید حتما فرش را در مقابل نور خورشید پهن کنید و رنگ آن را در زوایایی مختلف بررسی نمایید. رنگ فرش باید در تمام قسمت‌ها یکنواخت و یکدست باشد و دورنگی در آن دیده نشود.

همچنین در هنگام خرید فرش دستباف دقت مضاعفی داشته باشید. این فرش‌ها با الیاف طبیعی بافته می‌شوند و در بیشتر موارد هم رنگ‌های طبیعی برای رنگ‌آمیزی آن به کار می‌رود. به همین دلیل ممکن ایست در طول زمان الیاف مختلف رنگ پس داده باشند و نقوش فرش به شکل خوبی نمایان نباشد. البته به‌طور معمول بعد از بافت فرش دستباف، با کمک عملیات تثبیت رنگ از ایجاد چنین اتفاقی جلوگیری می‌شود؛ اما نمی‌توان احتمالات را نادیده گرفت. بنابراین دقت داشته باشید که رنگ الیاف روی هم ریخته نشده باشد تا نمای بدی در فرش ایجاد نکند.

نکات مهم در انتخاب ابعاد فرش کارکرده یا دست دوم

بعد از اینکه طرح و رنگ فرش از هر جهت مناسب بود، حالا باید به ابعاد فرش هم دقت کنید. در این مورد هم فرش دستباف اهمیت بیشتری دارد و بازهم فاکتور تقارن حرف اول را میزند. برای این کار باید به قسمت ابتدایی و انتهایی فرش نگاه کنید که اختلاف در ابعاد نداشته باشند. به عبارت دیگر در قسمت ریشه فرش باید، بافت آن‌قدر مرتب و یکدست پیش رفته باشد که بالا زدگی و پایین زدگی به‌صورت موج در آن دیده نشود. در غیر این صورت فرش ارزش چندانی ندارد و نباید قیمت زیادی برای خرید آن بپردازید.

این موضوع در فرش کارکرده یا دست دوم ماشینی چندان اهمیتی ندارد؛ زیرا این فرش‌ها با دستگاه‌های پیشرفته و بدون دخالت دست بافته می‌شوند. اما نکته مهم در فرش‌های ماشینی این است که حتما ابعاد فرشی که می‌خرید متناسب با ابعاد فضایی باشد که فرش را برای آن در نظر گرفتید.

در این صورت هم تفاوتی ندارد که فرش نو خرید باشید و یا اینکه دست دوم انتخاب کنید. فرش باید ابعادی حدود ۲۰ سانتیمتر کوچک‌تر از فضای مورد نظر در هر طرف داشته باشد. در این صورت نمای شلوغ و نامنظمی در چیدمان دیده نخواهد شد و به شکل بهتری می‌توانید سایر المان‌ها را به نمایش بگذارید.

عمر و کارکرد فرش دست دوم

زمانی که برای خرید فرش کارکرده یا دست دوم اقدام می‌کنید، به‌خوبی می‌دانید که این فرش چندین سال کار کرده است. اما بهتر است به سراغ فرشی بروید که عمر کمتری زیر پا بوده و کیفیت بالاتری دارد. فراموش نکنید که هرچه عمر فرش بیشتر باشد، از ضخامت و مقدار الیاف آن کم می‌شود و به اصطلاح فرش‌بافان گوشتی نیست. این موضوع در خرید فرش دستباف اهمیت بیشتری دارد.

به همین دلیل موقع خرید حتما انگشتان خود را در لابه‌لای پرزهای فرش ببرید تا میزان ضخامت الیاف آن را حس کنید. همچنین این امتحان را در قسمت‌های مختلف فرش انجام دهید تا از سالم بودن تمام قسمت‌ها اطمینان حاصل کنید.

سالم بودن طرح و مدل‌های داخل فرش دست دوم

حقیقت این است که بسیاری از فاکتورهای شناخت کیفیت فرش کارکرده یا دست دوم شباهت زیادی به هم دارند و اگر در یکی از آن‌ها دقت کنید، به‌خوبی می‌توانید بقیه موارد هم تشخیص دهید. به‌طور مثال طرح‌ها باید یکنواختی داشته باشند. برای این کار نگاهی به پشت فرش بیاندازید و مطمئن شوید که طرح‌ها بافت درستی دارند. البته این موضوع بازهم در خرید فرش کارکرده دستباف اهمیت پیدا می‌کند.

در عین حال بسیاری از ما واقعا نمی‌توانیم طرح‌های فرش را بشناسیم؛ اما با نگاه به پشت فرش، طرح‌ها نظم و نمای بهتری دارند و اگر در بافت آن اشکالی وجود داشته باشد، بهتر دیده می‌شود.

پا خوردن فرش دست دوم

و اما پا خوردگی فرش. همه ما شنیدیم که فرش دستباف هرچه پاخور بیشتری داشته باشد، زیبایی آن هم افزایش پیدا می‌کند. اما نباید این پاخور تا حدی پیش برود که چیزی از الیاف فرش باقی نماند!

به‌صورت کلی اگر فرش ماشینی یا دستباف بیش از حد مورد استفاده قرار بگیرد، ضخامت مناسب خود را از دست داده و نازک می‌شود. در این شرایط در برخی از قسمت‌ها رنگ پریدگی و سفید شدن فرش دیده می‌شود. سفید شدن فرش به این معناست که فرش در آن قسمت کاملا پرزهای خود را از دست داده به تار فرش رسیده است. در عین حال  پا خوردگی زیاد فرش باعث از بین رفتن کیفیت اولیه آن نیز می‌شود و همین موضوع هم روی نمای فرش اثر دارد.

اهمیت ترنج و لچک فرش دست دوم

برای خرید فرش کارکرده یا دست دوم باید به لچک ترنج آن هم دقت کنید. به‌صورت کلی فرش‌های ماشینی و دستباف در طرح‌های متفاوتی بافته می‌شوند؛ اما لچک ترنج سابقه طولانی‌تری دارد و شاید بیشتر فرش‌هایی که تا به حال دیدیم با این طرح بافته شده است.

اهمیت ترنج و لچک فرش دست دوم از این جهت است که تقارن طرح‌ها کاملا رعایت شده باشد. این موضوع بازهم در انتخاب و خرید فرش دست دوم دستباف اهمیت دارد. به همین دلیل حتما دقت کنید که فرش در تمام قسمت‌ها و نقوشی که در آن بافته شده دچار بالا زدگی یا پایین زدگی نشده باشد.

ترنج در وسط فرش بافته شده و به دلیل ابعاد بزرگش تبدیل به نقطه کانونی در مرکز فرش می‌شود. به همین دلیل اگر نقص و مشکلی در بافت، الیاف طرح و رنگ این قسمت باشد، ه شدت در نمای کلی فرش تأثیرگذار است. بنابراین در هنگام خرید فرش دست دوم با طرح لچک ترنج، قبل از هر چیز به طرح لچک نگاه کنید و اگر نقص و مشکلی در آن دیدید، از خرید فرش منصرف شوید.

اهمیت ترنج و لچک فرش دست دوم

ریشه فرش چقدر مهم است؟

یکی از قسمت‌های مهم در بافت فرش، ریشه آن است. این موضوع بازهم در خرید فرش کارکرده یا دست دوم دستباف اهمیت دارد، اما فرشهای ماشینی هم باید ریشه سالم داشته باشند. به عبارتی ریشه فرش به نوعی در استحکام الیاف فرش موثر است و نقص و مشکل در آن می‌تواند به سرعت کیفیت فرش را از بین ببرد. با توجه به این موضوع در هنگام خرید فرش دست دوم حتما به کیفیت و سالم بودن ریشه هم نگاه کنید. تصور نکنید که این تکه از فرش را می‌توانید زیر مبلمان و یا بوفه پنهان کنید. وجود اشکال در ریشه به‌راحتی میتواند باعث آسیب وارد شدن به پرزها و تار و پود فرش شود و از عمر آن بکاهد. بنابراین مراقب باشید.

کلام پایانی

خرید فرش کارکرده یا دست دوم نیاز به رعایت چند فاکتور مهم دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید فرش مناسبی انتخاب کنید و تا سال‌های طولانی از زیبایی آن در دکوراسیون خانه استفاده کنید. شاید به‌صورت کلی بتوان گفت که فرش دستباف یا ماشینی دست دوم باید نمای خوب، ضخامت مناسب و طرح‌های بدون نقص باشد. همچنین نداشتن رنگ پریدگی ازجمله اولویت‌هایی است که در خرید این فرش‌ها باید به آن دقت کنید.

نکته پایانی اینکه شما در حال خرید فرش کارکرده با دست دوم با قیمت پایین‌تر هستید، اما به این معنا نیست که به خرید هر فرشی یا کیفیت نامناسب راضی شوید. بنابراین حتما فاکتورهای این خرید را به‌طور کامل در نظر داشته باشید تا خریدی مناسب رقم بزنید.

فروشگاه زیلوکس عرضه کننده انواع فرش کلاسیک و مدرن با بهترین کیفیت همراه با شرایط اقساط می باشد.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *