ترفند های کاربردی برای از بین بردن لکه فرش بامبو – نکات آن

در یک تعریف کلی می‌توان گفت که فرش بامبو فرشی است که از گیاه بامبو بافته شده است و جز دسته بندی های فرش مدرن محسوب میشود. البته مراحل بافت و تولید این فرش کمی طولانی است. اما به‌صورت کلی پالپ بامبو به‌عنوان متریال اصلی تولید این فرش به کار می‌رود. به همین دلیل لطافت و ظاهر درخشنده‌ای به آن می‌دهد. علاوه بر آن رنگ‌پذیری بسیار خوبی در فرش ایجاد می‌کند و می‌توان این فرش را در تنوع رنگی زیاد عرضه کرد. اما همین خواص رنگ‌پذیری که مزیت این فرش است، به‌نوعی تبدیل به عیب آن هم شده است؛ زیرا لکه پذیری آن را بیشتر می‌کند.

فرش بامبو به‌سرعت لکه و آلودگی را به سمت خود جذب می‌کند و اثر لکه از روی آن به‌سختی  و با ترفندهای خاصی پاک می‌شود. به همین دلیل اگر شما هم فرش بامبو در خانه دارید، توصیه می‌کنم این مقاله را تا پایان مطالعه کنید تا با روش نگهداری این فرش و راه‌های از بین بردن لکه از روی آن آشنا شوید.

نکاتی برای نگهداری از فرش بامبو

فرش بامبو به دلیل تولید با الیاف سلولزی پالپ بامبو شباهت زیادی به کاغذ دارد. به همین دلیل اگر لکه‌ای روی این نوع فرش ریخته شود، درست مانند کاغذ رنگ را جذب می‌کند. بنابراین همان‌طور که پاک کردن لکه از روی کاغذ سخت است، از بین بردن لکه از روی فرش بامبو هم سخت است.

با دانستن همین ویژگی فرش بامبو متوجه می‌شویم که نگهداری از فرش بامبو اهمیت زیادی در بالا بردن عمر مفید  و ماندگاری آن دارد. یکی از بهترین کارها برای نگهداری این فرش، پهن کردن آن در فضاهایی است که پاخور کمتری دارد. به‌طور مثال فرش را در فضای پذیرایی پهن کنید و یا در قسمت‌های کم ترافیک خانه بیندازید. در عین حال پهن کردن این فرش در آشپزخانه، راهرو، ورودی در و مواردی از این دست، به معنای خداحافظی زودهنگام با این فرش زیبا است. در ادامه سایر روش‌های موثر در نگهداری این فرش را بررسی می‌کنیم.

نکاتی برای نگهداری از فرش بامبو

فرش بامبو را آرام تکان دهید

زمانی که قصد دارید این فرش را بشویید، نیازی نیست قبل از شستشو آن را با چوب تمیز کنید. برای از بین بردن گردوغبار نفوذ کرده در فرش بامبو، فقط کافی است آن را آرام تکان دهید و یا با جاروبرقی خاک آن را از بین ببرید. کاربرد جاروبرقی بهترین روش برای این کار است و به‌سرعت فرش را از گردوغبار تمیز می‌کند. لطفا با آرامش با این فرش برخورد کنید و مراقب لطافت آن باشید!

فرش بامبو را در آفتاب نگذارید

اگر قصد  دارید فرش را بشویید، از خشک کردن آن در معرض نور مستقیم خورشید، خودداری کنید. البته مراقب باشید که فر را در هوای خیلی سرد هم نشویید، زیرا هوای سرد هم دشمن این فرش است.

از پشتی فرش بامبو مراقبت کنید

قسمت پشتی این فرش از مواد و متریال فیبر طبیعی ساخته شده است. به همین دلیل حتما پشت فرش را خشک نگه دارید و مانع ایجاد رطوبت در آن شوید. ماندگاری رطوبت پشت این فرش به‌سرعت باعث کپک زدن آن می‌شود و به‌مرور پوسیده خواهد شد. بنابراین هرزمانی که خواستید فرش را جابجا کنید، مطمئن باشید که پشت آن کاملا خشک است و رطوبتی در آن سرایت نکرده باشد.

دقت کنید که برای تمیز  کردن پشت این نوع فرش از پارچه‌ای استفاده کنید که بیش‌ازحد خیس نباشد. زیرا رطوبت زیاد فرش بامبو، به الیاف طبیعی پشت آن آسیب میزند. همچنین پس از تمیز کردن لکه‌ها از روی سطح فرش بامبو، لبه‌های فرش را با ترکیبی از آب و صابون تمیز کنید.

شستشوی این فرش مهم است

روش شستشوی فرش سخت و تخصصی است. به همین دلیل بهتر است این کار را به افراد باتجربه و متخصص بسپارید. قالیشویی‌های باتجربه از لکه برهای مناسب و تجهیزات حرفه‌ای استفاده می‌کنند تا آسیبی در فرش ایجاد نشود.

نکته مهم دیگر این است که شستشوی این فرش باعث می‌شود که وزن آن تا سه برابر در هنگام خیس شدن افزایش پیدا کند. این موضوع حساسیت فرش را افزایش می‌دهد و احتمال آسیب در آن را بالا می‌برد. به همین دلیل حتما در هنگام شستشوی فرش بامبو احتیاط کنید.

مراقبت از فرش بامبو

برای مراقبت از این فرش زیبا و نازک نارنجی حتما چند نکته مهم را در نظر داشته باشید:

  • الیاف این فرش مقاومت کمی دارد و همان‌طور که بیان شد نباید آن را در فضاهای پرترافیک خانه پهن کنید. بهترین مکان برای فرش اتاق پذیرایی و یا قسمت‌هایی است که رفت‌وآمد کمتری در آن می‌شود.
  • اگر فرش بامبو را به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار دهید، رنگ آن به‌سرعت محو می‌شود و بعد از مدتی کمرنگ شده با به سمت سفیدی کشیده می‌شود.
  • زمانی که قصد دارید فرش بامبو را جارو بکشید، برس‌های جاروبرقی را بالا ببرید تا به الیاف  و پرز فرش آسیب وارد نکند. همچنین حتما جارو را در مسیر پرزهای فرش بکشید تا الیاف آن به برس جارو گیر نکند. الیاف این فرش ظرافت بسیار زیادی دارد و در هنگام تمیز کردن باید با صبر و حوصله مراقب آن باشید.
  • با نگهداری درست از فرش بامبو می‌توانید تا سال‌های طولانی از زیبایی، ظرافت و جذابیت این فرش لذت ببرید.

مراقبت از فرش بامبو

نحوه پاک کردن لکه از فرش بامبو

اولین کار برای پاک کردن لکه از روی فرش بامبو این است که مراقب باشید لکه روی آن ایجاد نشود! اما درصورتی‌که لکه روی فرش ایجاد شود، شست و شوی آن سخت و زمان‌بر است. در عین حال هرکدام از لکه مایعات و مواد جامد روش پاک کردن خاصی دارد. در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم.

اگر مواد مایع مانند شربت، چای، قهوه یا شیر روی فرش ریخته شد، حتما سرعت عمل داشته باشید. فراموش نکنید که سرعت عمل داشتن در تمیز کردن لکه مایعات، سخت‌تر تمیز می‌شود و احتمال ماندگاری لکه وجود دارد.

خوب برای از بین بردن لکه مایعات فوری با یک پارچه مرطوب و آب گرم اثر لکه را پاک کنید. بهتر است از یک پارچه سفیدرنگ استفاده کنید تا در تماس با آب گرم رنگ آن روی فرش برنگردد. اگر این کار را به‌درستی انجام دهید، لکه از روی فرش پاک شده و نیاز به کار دیگری نیست.

البته استفاده از ترکیب آب گرم و سرکه سفید به اندازه هم و همراه با جوش‌شیرین، روش خوبی برای پاک کردن لکه مایعات روی این فرش زیبا است. علاوه بر آن، جوش‌شیرین بوی بد لکه‌هایی مانند لکه شیر را از بین می‌برد.

درصورتی‌که مواد جامد مانند گل و خاک، آدامس و مواردی از این دست روی فرش بامبو ریخته شد، باید صبر و حوصله بیشتری داشته باشید. برای پاک کردن این لکه‌ها ابتدا سعی کنید لکه را به‌آرامی بخراشید و آن را از روی فرش بردارید. بعد از آن لکه باقی مانده را با یک دستمال مرطوب و سفید رنگ و آب گرم برطرف کنید تا اثر آن از بین برود.

نکته مهم دیگر این است که به جای فشار دادن فرش برای پاک کردن لکه‌ها، روی آن‌ها ضربه بزنید. همچنین درصورتی‌که مطمئن نیستید که رنگ به کار رفته در این فرش از نوع گیاهی است و یا اینکه رنگ شیمیایی در آن به کار رفته، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که رنگ‌های طبیعی در معرض آب گرم احتمال پخش شدن دارد. اما رنگ‌های شیمیایی ثبات دارند و روی فرش پخش نمی‌شوند.

تولید فرش بامبو

برای تولید این فرش از الیاف بامبو و نخ‌های ریسیده شده از این گیاه استفاده می‌شود. به‌صورت کلی الیاف بامبو از نوع سلولزی هستند و از ساقه بامبو جدا می‌شوند. در کارخانه این الیاف با مواد شیمیایی ترکیب شده و به‌صورت رشته‌های نازکی می‌آید. بعد از آن همین الیاف رشته‌ای در بافت فرش بامبو استفاده می‌شود.

استفاده از این الیاف در بافت فرش مزایای متعددی برای فرش ایجاد می‌کند. به‌طور مثال فرش بامبو ضد میکروب است و خاصیت رنگ‌پذیری بسیار خوبی دارد. علاوه بر آن در دسته دوستداران محیط زیست قرار می‌گیرد. همچنین روشن بودن رنگ این فرش باعث می‌شود که با برخورد نور خورشید، درخشش  و زیبایی بیشتری داشته باشد.

درنهایت اینکه به خاطر استفاده از مواد و متریال طبیعی و گیاهی، سازگاری خوبی با پوست بدن دارد و آسیبی به افراد با پوست حساس وارد نمی‌کند. اما در عین حال ماندگاری و دوام پایینی دارد  و به همین دلیل باید بیشتر از آن محافظت کرد.

کلام آخر

در این مقاله با روش تهیه و بافت فرش بامبو، الیاف به کار رفته در بافت این فرش و روش شست و شوی آن آشنا شدیم. فرش بامبو بسیار زیبا، نرم و لطیف و در رنگ‌بندی متنوع است. اما در کنار تمام این مزایا، مقاومت کمی در برابر لکه و آلودگی دارد و به همین دلیل مراقبت بیشتری نیاز دارد. ولی با رعایت کردن تمام نکات مراقبت از این فرش، می‌توانید تا سال‌های طولانی از جذابیت و نمای زیبای آن در دکوراسیون خانه خود لذت ببرید. با خرید فرش ارزان از فروشگاه زیلوکس همراه با شرایط اقساط و ارسال رایگان تجربه ی بینظیری از خرید فرش بامبو داشته باشید.

به این مقاله امتیاز دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *