از کجا بفهمیم فرش چند شانه است؟؟ نکات خرید فرش ماشینی

وقتی وارد یک فروشگاه فرش می شوید، با تعدادی از فرش‌ها در رنگ و نقشه های مختلف روبرو می‌شوید. حالا اگر با مدل های فرش و تشخیص شانه و تراکم فرش آشنا نباشید، حتما سردرگم میشوید که چگونه فرش مورد نظرم را انتخاب کنم؟ چه فرشی با چه مشخصاتی بخرم؟ فرش چند شانه بخرم؟ آیا تعداد شانه فرش با مقدار قیمت فرش رابطه دارد؟  در ادامه این مقاله تفاوت انواع شانه فرش و نکات خرید فرش ماشینی را بررسی کنیم. و همینطور به مشخصات هر یک  از این فرش‌ها می پردازیم . تا نگاه بهتری از هر فرش موقع خرید داشته باشیم و  انتخاب هوشمندانه ای داشته باشیم.

مشخصات فرش ۱۲۰۰ شانه

هنر هر فرشی در ظرافت آن فرش نهفته است.

مهم ترین حسی که در هنگام لمس فرش ۱۲۰۰ شانه متوجه می شوید، طح ظریف، کیفیت بسیار بالا و شبیه بودن آن به فرش‌ دستبافت است.  اگر قصد خرید فرش دستبافت با هزینه مناسب را دارید فرش های ۱۲۰۰ شانه ماشینی انتخاب هوشمندانه ای است. این فرش ها نسبت به دیگر فرش های ماشینی کمی متفاوت است و خیلی شباهت به فرش های دستبافت دارد.

تراکم این فرش ۳۶۰۰ است و به دلیل  تراکم بالا، ظرافت و بافت متراکم این را فرش میبینیم.

با اینکه این فرش بسیار زیبا و با طرحی ظریف است اما معایبی را هم دارد. به دلیل داشتن الیاف نازک در بافت فرش ۱۲۰۰ شانه،مقاومت و محکم بودن این فرش نسبت به فرش‌های ۷۰۰ و ۱۰۰۰ شانه کمتر است و به همین خاطر اگر جایی باشد که پاخور بالایی داشته باشید آسیب به این فرش وارد می شود. بنابراین بهترین فضا برای پهن کردن فرش ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ در قسمت های کم رفت و آمد پذیرایی است.

مشخصات فرش 1200 شانه

طرح های فرش ۱۲۰۰ شانه

چه طرحی را میپسندین؟ فرش با طرح ریز یا فرش با طرح درشت؟

بخاطر استفاده از نوعی بافت در این فرش، باعث شده نقش هایی روی این فرش بافته شود، که ظریف و زیبا باشد. به همین دلیل با اولین نگاه به این فرش به زیبایی این فرش پی می بریم. با اینکه نوع الیاف بکار رفته در این فرش باعث شده که کیفیت و یا به نوعی استقامت بالایی در برابر رفت و آمدها نداشته باشه اما از زیبایی این فرش نمیشود چشم پوشی کرد.

از دیگر ویژگی های این طرح فرش، نقوش بسیار ریز مانند یک تابوی نقاشی مینیاتوری می باشد که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

نخ این فرش ها به‌صورت سه لا و ضخیم است و همین موضوع نیز باعث افزایش  ظرافت طرح  و نقش فرش شده است. اما به دلیل تنوع در رنگ و طرح این فرش فرقی نمی کند که چه نوع نظر و سلیقه ای داشته باشید این فرش در سبک های مختلف کلاسیک و مدرن با طرح های ترنچ، لچک، افشان، شکارگاه و … در بازار موجود می باشد و شما از بین تنوع بسیار بالا می توانید این فرش ها را مشاهده و خریداری کنید. لازم به ذکر است که از بین سبک ها و طرح های مختلف، سبک کلاسیک و رسمی بیشترین فروش را دارا می باشد.

مشخصات فرش ۷۰۰ شانه

فرشی فرش ۷۰۰ شانه است که در هر متر مربع عرض آن ۷۰۰  گره داشته باشد. همانطور که تراکم فرش به معنای تعداد گره در هر مترمربع از ارتفاع فرش می باشد.

به جز تعداد گره ها از دیگر مشخصات فرش ۷۰۰ شانه  می توان به طرح ها و رنگ های مختلفی که در فرش بکار رفته اشاره کرد. بخاطر اینکه تنوع در طرح و نقش این فرش افزایش پیدا کند حدود ۸ تا ۱۰ رنگ در نخ ها و بافت فرش بکار می رود. اما این همه ماجرا نیست بلکه برای بالا بردن میزان کیفیت فرش از دستگاه های مدرن و به روز برای بافت فرش نیز استفاده می شود.

جالب است که در نگاه اول شاید فکر کنید که این فرش ضخامت بالایی دارد و به نظر کیفیت کمی هم داشته باشد، اما اینطور نیست. این فرش نه تنها کیفیت پایینی ندارد بلکه به دلیل ضخامت بسیار بالا گزینه ی مناسبی برای فضاهای پر رفت و آمد و پاخور مانند پذیرایی می باشد. پس باخیال راحت فرش های ۷۰۰ شانه را برای محیط پذیرایی خود خریداری کنید.

یکی از ویژگی های خانم های ایرانی این است که  به فرش اهمیت بیشتری نسبت به مبلمان داده می شود در واقع تمایل بیشتری دارند که فضای پذیرایی بیشتر با فرش پر تکمیل شود

پس اگر شما هم تمایل دارید که فرش برای پذیرایی خریداری کنید فرش ۷۰۰ شانه انتخاب مناسبی می باشد.

اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که جنس این فرش ها از جنس نخ آکرلیک می باشد در واقع این یکی دیگر از مزیت های این فرش می باشد چرا که باعث می شود پرزدهی این فرش ها به حداقل برسد و نیازی نباشد که ساعت ها وقت خود را صرف از بین بردن پرزها از روی فرش کنید و هم چنین در میزان هزینه برای شست و شوی فرش هم صرفه جویی می شود چرا که فرش های با نخ آکرلیک این خاصیت را دارند که می شود خیلی راحت انواع لکه را از بین برد. بنابراین خیالتان از میزان پرزدهی، از بین لکه هم راحت باشد.

خصوصیات فرش 700 شانه

طرح های فرش ۷۰۰ شانه

استفاده از نخ آکریلیک، تراکم مناسب، دوام و مقاومت بالا در برابر آسیب‌های محیطی و کاربرد ۸ تا ۱۰ رنگ در بافت الیاف فرش باعث شده که طرح‌های متنوعی برای این فرش قابل تصور باشد. بنابراین شما می‌توانید این فرش را در طرح‌ها و نقوش متفاوت شامل طرح‌های سنتی و کلاسیک و یا مدرن و فانتزی تهیه کنید و در قسمت‌های پر رفت و آمد خانه بیاندازید. به‌طور مثال برای اتاق کودکان، فرش ۷۰۰ شانه با طرح‌های عروسکی  و فانتزی بهترین انتخاب است تا در کار زیبا و شاداب‌تر کردن فضای اتاق، مقاومت بالایی در برابر شستشوی مکرر داشته باشد. همچنین می‌توانید برای فضای نشیمن بر اساس هارمونی و نوع چیدمان خانه، فرش ۷۰۰ شانه با طرح فانتزی و مدرن و یا سنتی و کلاسیک تهیه کنید.

طرح های فرش ۱۰۰۰ شانه

در بافت فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰ به کار می‌رود. به عبارت دیگر در هر یک مترمربع از ارتفاع این فرش ۳۰۰۰ گره بافته می‌شود. همچنین در این فرش نیز ۸ تا ۱۰ رنگ به کار می‌رود  و می‌توان طرح‌های مختلفی روی آن پیاده کرد. انتخاب و استفاده از الیاف آکریلیک هیت ست شده نیز فرش را در برابر پرزدهی مقاوم می‌کند تا حساسیت پوستی و تنفسی برای شما به دنبال نداشته باشد.

علاوه بر آن فرش ۱۰۰۰ شانه در ابعاد مختلف ۱۲ متری، ۹ و ۶ متری بافته می‌شود تا در فضاهای مختلف خانه کاربردی و قابل استفاده باشد. با توجه به اینکه این فرش شباهت‌های زیادی ازنظر مقاومت الیاف و بافت به فرش ۷۰۰ شانه دارد، طرح های متنوعی روی آن بافته می‌شود. به همین دلیل می‌توانید بر اساس نوع چیدمان و هارمونی دکوراسیون خانه خود، طرح‌های فرش ۱۰۰۰ شانه را در انواع مختلف کلاسیک، سنتی، مدرن و یا فانتزی انتخاب کنید.

این فرش نیز دارای ظرافت و در عین حال مقاومت خوبی است و انتخاب مناسبی برای قسمت‌های پر رفت و آمد خانه محسوب می‌شود. در عین حال اگر جزء کسانی هستید که در فضای پذیرایی نیز به‌جای مبلمان از فرش استفاده می‌کنید، فرش ۱۰۰۰ شانه بهترین گزینه است.

تراکم و شانه در این فرش بیشتر از فرش ۷۰۰ شانه است و به همین دلیل در کنار برخورداری از مقاومت و دوام مناسب، ظرافت بیشتری در طرح و نقش‌ها دیده می‌شود. بنابراین انتخاب مناسبی برای فضاهای پرترافیک و یا کم رفت و آمد خانه مانند پذیرایی محسوب می‌شود. همچنین استفاده از الیاف آکریلیک در بافت این فرش مزایای بی‌شماری مانند مقاومت در برابر شستشو، نور خورشید، ترافیک رفت و آمد و همچنین عدم حساسیت در آن ایجاد می‌کند.

طرح های فرش 1000 شانه

کلام آخر

در این مقاله تفاوت فرش ۱۰۰۰ شانه و ۷۰۰ با ۱۲۰۰ شانه را ازنظر طرح، بافت و تعداد گره و تراکم بررسی کردیم. با توجه به نکات گفته شده می‌توان به این نتیجه رسید که فرش ۱۲۰۰ شانه بهترین گزینه برای فضای پذیرایی است. ظرافت نقوش و طرح‌های این فرش آن‌قدر زیاد است که به‌تنهایی می‌تواند بار دکوراسیون خانه را به دوش بکشد. در عین حال تراکم زیاد و افزایش شانه و گره فرش، در کنار الیاف نازک و ظریف، باعث شده که مقاومت کمتری نسبت به فرش‌های ۱۰۰۰  و۷۰۰ شانه داشته باشد. به همین دلیل حتما از این فرش در قسمت‌های کم رفت و آمد استفاده کنید تا بتوانید تا مدت‌های طولانی از زیبایی منحصر به فرد آن لذت ببرید.

فرش ۱۰۰۰ و ۷۰۰ شانه نیز به دلیل مقاومت  و ضخامت مناسب الیاف، انتخاب خوبی برای فضاهای پرترافیک خانه مانند راهرو، آشپزخانه، اتاق خواب و حتی پذیرایی هستند. طرح‌های متنوعی که امروزه در این فرش‌ها بافته می‌شود، زیبایی و مقاومت را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد تا در فضاهای مختلف خانه کاربردی و مناسب باشند.

نظر شما چیست؟ چه فرشی را بیشتر می‌پسندید؟

۲.۷/۵ - (۳ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.